Egyedi Technológiájú Szervesanyag Kezelő Központ Nyírjákón

Európában és hazánkban is az elmúlt évtizedekben jelentős mértékben csökkent a talajok szerves anyag készlete. Bár évezredes hagyománya van a szerves trágyákkal történő tápelem pótlásnak, azonban számos országban – így hazánkban is – az állatállomány csökkenésével a keletkező istállótrágya mennyisége már nem fedezi a növénytermesztés szükségleteit. Ezért olyan tápanyag-gazdálkodási rendszer bevezetése indokolt, amely nem csupán a növényt, hanem a talajt is táplálja és regenerálja.

A hazai szerves anyaggazdálkodás tragikus helyzetét mutatja, hogy jelenleg a szántók mindössze 6,1 %-át trágyázzák rendszeresen. Amennyiben a három évenkénti szerves trágyázást vesszük alapul, akkor megállapíthatjuk, hogy talajainak 80-85 %-a hosszú ideje, esetenként több évtizede, semmilyen szerves anyag utánpótlásban nem részesült.

Ráadásul a nagy létszámú állattartó telepeken keletkező szerves trágya megfelelő, szakszerű elhelyezése is egyre nagyobb kihívások elé állítja az állattartókat. Ezeket a problémákat ismerte fel időben a Baromfi-Coop Kft. és Európában is egyedülálló technológiát fejlesztett ki az állandó minőségű, környezetkímélő csirke trágya feldolgozására.

Baromfi-Coop

A vállalkozás Észak- Kelet Magyarország területén működik, integrált takarmánytermeltetéssel, baromfitenyésztéssel, keltetéssel és broiler hízlalással foglalkozik. A társaság több mint 400.000 m2-en nevel tyúkot és broiler csirkét, melynek mélyalmos trágyája egész évben rendelkezésre áll, mint alapanyag. Az évi 60.000 tonnás mélyalmos trágyatermelést állandó minőség jellemzi, mind a makro és mikroelemek, mind pedig a mikrobiológiai jellemzők vonatkozásában.

 

 

A trágya pellet gyártás fejlesztése

A Baromfi-Coop Kft.-nél 2014-2015-ben indult el a trágya pellet gyártás, kezdetben évi 10.000 tonna mennyiségben. A vállalkozás viszont „kinőtte” ezt a termelési volument, ezért a cég vezetői úgy döntöttek, hogy a termelés mennyiségét, az elérhető legkorszerűbb technológiai rendszerekkel, évi 60.000 évi tonnára növelik. Az új Szerves Anyag Kezelő Központ – Nyírjákó külterületén, a Baromfi-Coop Kft. tulajdonában meglévő – Trágya Fermentáló Üzem mellett valósult meg. 2,6 MD Ft-ból.  A projekt megvalósítására a társaság 726 millió forint K+F GINOP támogatást nyert el. Ez az összeg magába foglalja a gyártó központ fejlesztéseit és az új diagnosztikai laboratórium kialakítását is nyírkércsi telephelyen.

A projekt befejezésének határideje eredetileg 2020. november 30. lett volna, de a megnövekedett piaci igények kiszolgálása miatt is kedvező, hogy a megvalósítást sikerült több mint egy évvel előre hozni, így már 2019. szeptember 01.-től minden vásárlót az új üzemben gyártott termékekkel lehet kiszolgálni.

Kutatás-fejlesztési együttműködés

A gyártási technológia kialakításában, a műszaki innovációban nagy tapasztalattal rendelkező mérnöki iroda a Multimix Kft. és az agrár-környezettechnológiában nemzetközileg kiemelkedő eredményekkel rendelkező Debreceni Egyetem, Víz és Környezettechnológiai intézete, is közreműködött és jelenleg is folyik egy közös stratégiai kutatási – fejlesztési tevékenység.

Az eljárás egy szabályozott, ellenőrzött fermentációval kezdődik. Majd az így kapott érlelt feltáródott csirke trágyát szárítás és sterilizálás után, mint alapanyagot használják fel a különböző beltartalmú és felhasználó barát termékek gyártására.        A termékek felhasználhatók szántóföldi kultúrákban, szabadföldi és hajtatott zöldségtermesztésben, dísznövénytermesztésben, szőlő, gyümölcs, valamint szamóca ültetvényekben, faiskolákban és gyepgazdálkodásban.

A most átadott beruházás, számos, eddig ilyen formában nem alkalmazott legkorszerűbb műszaki megoldások segítségével jelentősen csökkenti a széndioxid emissziót és növeli talajaink termékenységét.

Nyírjákó, 2019. augusztus 14.

A nyírjákói szerves anyag kezelő központ átadásáról az alábbi cikkek jelentek meg.