Szervesanyag Kutató Központot adtak át az agráron

Szervesanyag Kutató Központot adtak át az agráron

Új műszerekkel és korszerű eszközökkel látták el a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Szervesanyag Kutató Központját. A hallgatók az alapanyag-előállítással és feldolgozással, valamint a mezőgazdasági melléktermékek újrahasznosításával is megismerkedhetnek a felújított kutatóközpontban, amit július 23-án ünnepélyes keretek között adtak át.

A projekt célja, hogy Magyarországon kifejlesztésre kerüljön és megvalósuljon a baromfi trágyák összegyűjtésének, feldolgozásának és környezetkímélő újrahasznosításának eljárása, valamint olyan baromfi trágya feldolgozási technológia bevezetése, amelynek eredményeként Európában és Magyarországon is egyedülálló növény- és talajkondicionáló organikus eredetű biofermentum termékcsalád jön létre.

Ez a központ a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának az egyik legújabb és legkorszerűbb laboratóriuma. Ahogyan a kar neve is mutatja, minden olyan területtel foglalkozunk, amely valamilyen módon kapcsolódik az agráriumhoz. A környezetgazdálkodási rész nagyon fontos mind az alapanyag előállítás, mind a feldolgozás szempontjából, hiszen a keletkezett mellékterméket vissza kell forgatni, újra értékké kell tenni. Ennek az infrastrukturális hátterét adja ez a labor.

mondta Stündl László, a MÉK dékánja

 

Stündl László hozzátette: nem csak oktatási, hanem kutatási célja is volt a laboratórium létrehozásának, hiszen szeretnének a környékbeli vállalkozásoknak különböző kutatásfejlesztési és innovációs eredményekkel is szolgálni.

Tamás János, a Debreceni Egyetem MÉK Víz- és környezetgazdálkodási Intézet szakmai vezetője az eddigi kutatásokról számolt be az eseményen.

Az intézetünk az üzemi felmérést: talajfizikai, vízgazdálkodási, üvegházas, szabadföldi kísérleteket végezte el. Az agrárműszer központ pedig mindent megmért, amit bevittünk. Több mint ötezer kémiai vizsgálat történt itt, összesen pedig mintegy húszezer. Tehát egy folyamatos és intenzív munka folyt. Egy olyan gyári komplexum jött létre, amely nemhogy vetekszik a Nyugat-Európai technológiával, hanem ilyen formában nem valósult meg Nyugat-Európában.

mondta Tamás János

 

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a „Többcélú organikus biofermentum termékcsalád kidolgozása és piaci bevezetése” című projekt kapcsán a biohulladékok kezelését is kiemelte.

Megoldásokat kezdtünk el keresni például az agráriumban keletkező műanyaghulladékoknak a újrahasznosítására. Mintegy 250 konténert helyeztünk el az országban, itt a fóliasátrak műanyaghulladéikait összegyűjtjük és elvisszük több hasznosító helyre. De külön említést érdemel az élelmiszerhulladékok kezelése is.

mondta az innovációs és technológiai miniszter

 

Palkovics László